2e5f9f951ea924e81182a84b55bd6fdf

DIAGNOSTYKA PRZED FARBOWANIEM WŁOSÓW

Katarzyna Kostrzyńska

2e5f9f951ea924e81182a84b55bd6fdf

Farbując włosy u fryzjera nie zawsze bywamy pytani o to, kiedy i jaką farbą była wykonywana wcześniejsza koloryzacja, czy włosy były rozjaśniane, jaki jest naturalny kolor włosów i czy mamy wrażliwą skórę głowy. Jeszcze rzadziej wykonywana jest koloryzacja tak zwanego pasma testowego. A szkoda, bo dobra diagnostyka przed farbowaniem włosów i pasmo testowe precyzyjnie określą dalsze kroki i zapewnią pożądany przez klientkę kolor.

Pasmo testowe

Pasmo testowe „opowie” nam  historię wcześniejszych koloryzacji, rozjaśniania, nagromadzenia pigmentów, warstw w różnych kolorach oraz pokaże jakość włosów. Będzie ono niezauważalne, nawet jeśli po testowaniu okaże się, że koloryzacja nie może zostać przeprowadzona.

Aby uzyskać jak najszersze wyobrażenie o tym, co działo się wcześniej z włosami, najlepiej zafarbować trzy bardzo cienkie pasma. Jedno należy wybrać w dolnej strefie potylicznej ponieważ z reguły włosy są tam najciemniejsze. Drugie z boków, bo często znajdują się tam włosy najcieńsze i najbardziej podatne na uszkodzenia. Trzecie pasmo wybieramy w obszarze grzywki - tam jest największe nagromadzenie pigmentów, szczególnie kiedy włosy były farbowane na ciemne kolory.

Zalecana szerokość pasma to od 1,5 do 3 cm, przy grubości od 0,1 do 0,5 cm. Aby pasmo „schowało się” we włosach, lepiej zrobić lekkie tapirowanie przy odrostach. Przy wyborze pasma należy zwrócić uwagę, aby w obszar testowy wpadały zarówno ciemne, jak i jasne włosy, wtedy można zobaczyć różnicę w odcieniach i jakości włosów po rozjaśnieniu. Bowiem na ciemnych włosach rozjaśnienie może być niewystarczające, a w przypadku włosów jasnych, wcześniej rozjaśnionych istnieje  ryzyko uszkodzenia aż do zerwania. Jeśli podczas koloryzacji planowane jest farbowanie tylko ciemnych obszarów, to podczas testowania należy wziąć to  pod uwagę i zafarbować sekcje zgodnie z zaplanowaną koncepcją.

Przygotowanie mieszanki

Zaczynamy od przygotowania odpowiedniej mieszanki. Jeśli pasma testowe są robione przed rozjaśnianiem, usunięciem pigmentów lub zaawansowaną techniką rozjaśnienia, konieczne jest użycie rozjaśniacza zmieszanego z utleniaczem 6%  w technice zamkniętej. Do izolacji można użyć folii, termopasków  lub polietylenu. W przypadku testowania ciemnych barwników pasma testowe są farbowane w wybranych zamierzonych odcieniach i sprawdzane pod kątem rozwoju koloru. Często na zniszczonych włosach odcienie „migrują” w kierunku ciemniejszych lub zmieniają się wzdłuż koła kolorów. Dlatego  często miedziane odcienie wydają się nadmiernie czerwone, a czerwienie „przechodzą” w fiolety. Wiedza o tym, jak zachowuje się kolor, pozwala  z wyprzedzeniem planować dodatkowe etapy repigmentacji lub neutralizacji.

Test sprężystości

Jeśli pasma testowe  były poddane próbnemu  rozjaśnianiu, to oprócz wizualnej diagnostyki koloru należy wykonać dodatkowy test sprężystości, który pokaże stopień zniszczenia włosa i jego margines bezpieczeństwa. Włosy, które nie przejdą testu elastyczności, również nie wytrzymają rozjaśniania. Tych włosów nie wolno ani farbować ani rozjaśniać.  Konieczne będzie wybranie i zaoferowanie klientce innej opcji, w zależności od kondycji jej włosów.

1 - Kiedy włosy rozciągają się, ale wracają do swojego pierwotnego stanu bez zmiany struktury: Takie włosy można rozjaśniać rozjaśniaczem oraz farbami superblond z palety Color Art.

chantal diagnostyka przed farbowaniem włosów

2 - Jeśli włosy są mocno rozciągnięte, a po powrocie do pierwotnego stanu część włosa ulega deformacji: Rozjaśnienie rozjaśniaczem można wykonywać tylko pod stałą kontrolą i przy niewielkiej zawartości procentowej utleniacza. Można rozjaśnić za pomocą barwników superblond (1000/x) z palety Color Art.

chantal diagnostyka 3

3 - Jeśli włosy są mocno rozciągnięte, a po powrocie do pierwotnego stanu pozostają pomarszczone i zdeformowane: Rozjaśnienie rozjaśniaczem jest niemożliwe i nawet barwników superblond można użyć bardzo ostrożnie - pod stałą kontrolą.

chantal diagnostyka 4

4 - Kiedy pasmo włosów odrywa się po rozciągnięciu nie można rozjaśnić ani rozjaśniaczem ani barwnikami superblond. Ewentualnie można delikatnie rozjaśnić zwykłym barwnikiem na poziomie 9-10.

chantal diagnostyka 5

5 - Kiedy włosy nie rozciągają się, a po rozjaśnieniu mają zdeformowaną strukturę zabronione jest odbarwianie, rozjaśnianie i  koloryzacja. Takie włosy wymagają bardzo intensywnych zabiegów regeneracyjnych.

chantal diagnostyka 6

Jak widać koloryzacja, a zwłaszcza rozjaśnianie bez wykonania diagnostyki może mieć przykre konsekwencje i nietrafiony kolor jest stosunkowo najmniej niebezpieczną z nich. Diagnostyka przed farbowaniem włosów i pasmo testowe zabierze nam co prawda trochę cennego czasu, ale zagwarantuje pożądany efekt i piękne zdrowe włosy.


Inne polecane artykuły:

'}}

MASKA CZY ODŻYWKA?

Zasadniczo zabiegi pielęgnacyjne zaczynają się od oczyszczania włosów i skóry głowy, ale zaraz po umyciu prawdopodobnie wszyscy stajemy przed tytułowym dylematem. Nie pomaga mnogość produktów, a opis działania masek i odżywek jest często bardzo podobny.

'}}

Тонеры. Микстона. Чистые цвета.

Каждая уважающая себя палитра окисляемых красителей обязательно должна содержать палитру чистых цветов. И именно эти чистые окисляемые цвета носят название тонер или микстон. Понятие «чистый цвет» подразумевает оттенки радуги, т.е. красный, синий, зеленый и другие, в то время, как вся палитра состоит из сложных комбинированных цветов, имитирующих оттенки волос.

'}}

CO WARTO WIEDZIEĆ O TONERACH

Każda paleta farb do włosów powinna być wzbogacona o czyste kolory. Właśnie te czyste utleniające się barwniki nazywane są tonerami, w przeciwieństwie do reszty palety, która składa się z mieszanki kolorów zbliżonych do kolorów włosów. Tylko najbardziej ekstrawaganccy klienci wybierają jako główny kolor czerwony czy zielony. W większości przypadków preferowane są spokojniejsze odcienie. Dlaczego więc warto mieć paletę z szeroką gamą tonerów i co warto wiedzieć o tonerach?

Zarezerwuj sobie miejsce


Umów szkolenie stacjonarne, wyjazdowe lub online.

Zadzwoń pod nr 500 278 324

lub napisz email pod jeden ze wskazanych adresów