2e5f9f951ea924e81182a84b55bd6fdf

Odszyfrujmy chemię szamponów

Elżbieta Kucharczyk-Trzciołek

2e5f9f951ea924e81182a84b55bd6fdf

Każdy szampon do włosów w swoim składzie musi zawierać substancje myjące, które usuwają brud i złogi tłuszczu ze skóry głowy i z włosów. Często słyszymy nazwy szampon „slesowy”, czy „bezslesowy”. Dla wielu użytkowników nadal niejasne są chemiczne nazwy i skróty, a dodatkową przeszkodę stanowią fałszywe informacje, jakie narosły szczególnie wokół SLS i SLES. Odszyfrujmy zatem składniki myjące szamponów.

Co to jest SLS i SLES?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) to związki powierzchniowo czynne z grupy anionowych, substancje o właściwościach myjących, pianotwórczych i emulgujących. Znacząco ułatwiają łączenie się wody z tłuszczem i brudem. Dzięki temu zanieczyszczenia mogą być łatwo usuwane z powierzchni skóry lub włosów. Szum informacyjny w przestrzeni medialnej wykreował wiele nieprawdziwych informacji, czyli mitów kosmetycznych wokół SLS i SLES.
Oto kilka faktów na ten temat:

  1. SLS i SLES to sole sodowe kwasów, odpowiednio laurylosiarkowego (SLS) i lauryloeterosiarkowego (SLES). Nie tylko nie są zakazane - a przeciwnie, są powszechnie stosowane w szamponach, żelach pod prysznic, kosmetykach do kąpieli, czyli produktach spłukiwanych (tzw. rinse- off), które pozostają na skórze jedynie przez krótki czas. W przypadku szamponów umożliwiają dokładne umycie skóry głowy i włosów, usunięcie sebum oraz depozytu (czyli nadmiaru środków pielęgnujących) z
    włosów.
  2. SLS i SLES to substancje bezpieczne, stosowane w kosmetykach od kilkudziesięciu lat. Bezpieczeństwo ich stosowania nigdy nie budziło wątpliwości Komisji Europejskiej ani instytucji ds. ochrony zdrowia, w tym Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS).
  3. Kosmetyki zawierające SLS lub SLES nie wykazują działania drażniącego skórę, ponieważ występują w kosmetyku w odpowiednim rozcieńczeniu i jednocześnie w układzie z innymi składnikami łagodzącymi, takimi jak betainy, coco glucoside, cocamide MIPA oraz wieloma innymi substancjami dodatkowymi, pojawiającymi się w recepturach i poprawiającymi własności dermatologiczne preparatów.
  4. Profesjonalne szampony produkowane przez firmę Chantal nie zawierają SLS. W większości stosowany jest w SLES (nazwa INCI: Sodium Laureth Sulfate) czyli sól sodowa kwasu lauryloeterosiarkowego – wykazuje działanie łagodniejsze niż SLS. W ofercie są także szampony nie zawierające SLES (Botox Therapy, Protein Therapy, Color Art – techniczny po koloryzacji).
  5. SLS i SLES nie są rakotwórcze. Ta nieprawdziwa informacja jest przykładem „mitu kosmetycznego”, co jest typowym dla internetu zjawiskiem „łańcuszka” w którym kolejni użytkownicy powielają nieprawdziwe i niesprawdzone informacje. Substancje o potwierdzonym działaniu rakotwórczym są klasyfikowane i rejestrowane przez wiele międzynarodowych organizacji, jak WHO (Międzynarodowa Organizacja Zdrowia), IARC (Międzynarodowa Organizacja ds. Badań nad Rakiem), US EPA (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych). Żadna z tych organizacji nie włączyła SLS ani SLES na listę substancji rakotwórczych.

Substancje łagodzące w szamponach

W recepturach szamponów używa się, o czym wspomniano w punkcie 3, składników o działaniu łagodzącym. Należą do nich:
Cocamidopropyl Betaine: Amfoteryczny związek powierzchniowo czynny, wytwarzany m.in. z oleju kokosowego (stąd inna nazwa: betaina kokosowa). Stosowana głównie w preparatach myjących, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Betaina kokosowa jest łagodna dla skóry i błon śluzowych, łagodzi ewentualne działanie drażniące anionowych związków powierzchniowo czynnych. Jest składnikiem stosowanym głównie w produktach spłukiwanych.
Obecna w każdym szamponie Intensis, Color Art, Basic Care Color Art, Prosalon, Sessio Vege Coctail.
Coco Glucoside: Poliglukozyd pochodny oleju kokosowego. Niejonowy środek powierzchniowo czynny. Substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie, bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Łagodzi ewentualne działanie drażniące wywołane przez anionowe związki powierzchniowo czynne. Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów.
Obecna w wielu szamponach: np. Color Art, Intensis Color, Anti-frizz, Volume, Pure, Blond revitalizing, Prosalon Pink Blonde, Argan, Refreshing, Botox therapy, Hot therapy, Protein therapy, Lamelar Therapy, Art Plex.
Cocamide MIPA: Monoizopropanoloamid kwasów oleju kokosowego. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Stosowana jako wtórnie natłuszczająca w preparatach myjących. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych ze skóry, dlatego stosuje się substancje wtórnie natłuszczające, które z powodzeniem odbudowują barierę lipidową.
Obecna w szamponach: np. Prosalon Coconut, Vanilla, Milk&Honey, Rice&Tsubaki, Aloe&Pomegranate, Cool Blonde, Milk&Honey, Intensis Moisture, Milk&Honey.

Szampony bez SLES i SLS

Na rynku dostępne są również szampony “bezslesowe”, w których SLES, lub SLS są zastąpione substancjami myjącymi o łagdniejszym działaniu, takimi jak:
Sodium Coco-Sulfate - SCS, czyli Sodium Coco Sulfate to sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego. Jest półsyntetyczną substancją myjącą pochodzenia roślinnego, a konkretnie - anionowym związkiem powierzchniowo-czynnym. W kosmetykach pełni funkcję składnika myjącego i emulgatora. Obecna w szamponach: Prosalon Effect, Lamellar Therapy.
Sodium Lauroyl Sarcosinate, czyli Laurylosarkozynian sodu, anionowy związek powierzchniowo czynny. Składnik myjący o dobrych właściwościach pianotwórczych. Ułatwia usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów. Obecny w szamponach: Protein therapy, Botox therapy, Color Art (techniczny po koloryzacji).
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate - anionowy związek powierzchniowo czynny, pochodny oleju kokosowego. Bardzo łagodna substancja myjąca. Najczęściej stosowana w produktach myjących dla dzieci oraz jako zastępnik siarczanów, np. SLES, SLS. Działa również pianotwórczo i zagęszczająco. Nie podrażnia. Obecna w szamponie Botox therapy, Prosalon Effect, Sessio Vege Coctail, Art Plex.
W zależności od potrzeb można wybrać z oferty szampony z silniejszymi (SLS i SLES) lub łagodniejszymi (SCS) substancjami myjącymi, lub używać ich naprzemiennie.


Inne polecane artykuły:

odcienie miedzi chantal

Jak uzyskać miedziany odcień włosów

Jednym z najnowszych trendów w koloryzacji jest miedziany odcień włosów, wszelkie odmiany rudości oraz czerwieni. Jak uzyskać taki żywy, trwały i pełen blasku kolor? Wcale nie tak łatwo. Czasem czerwień jest zbyt intensywna lub brudna, a rudości zbyt blade, kolor szybko się wypłukuje. Poniżej przegląd problemów najczęściej występujących przy tych odcieniach i wskazówki jak sobie z nimi radzić.

RZ6 4356 scaled

WYPADANIE WŁOSÓW

Wypadanie włosów to naturalny proces. Włosy mają swój cykl życia – od wzrostu, przez fazę przejściową do wypadnięcia i przejścia mieszków włosowych w stan spoczynku. Możemy stracić nawet do 100 włosów dziennie, problem zaczyna się dopiero, kiedy zaczynają wypadać nadmiernie.

woman 1919143 1920

LAMINOWANIE – RATUNEK ZNISZCZONYCH WŁOSÓW

Laminowanie, czyli pokrywanie powierzchni specjalnym preparatem dla uzyskania dodatkowej odporności – ta definicja ostatnio coraz częściej kojarzona jest z zabiegami kosmetycznymi. Laminujemy rzęsy, brwi a aktualnie także włosy. Czy taki zabieg faktycznie daje spektakularny efekt i na ile laminowanie to ratunek zniszczonych włosów?

Zarezerwuj sobie miejsce


Umów szkolenie stacjonarne, wyjazdowe lub online.

Zadzwoń pod nr 500 278 324

lub napisz email pod jeden ze wskazanych adresów