2e5f9f951ea924e81182a84b55bd6fdf

Odszyfrujmy chemię szamponów

Elżbieta Kucharczyk-Trzciołek

2e5f9f951ea924e81182a84b55bd6fdf

Każdy szampon do włosów w swoim składzie musi zawierać substancje myjące, które usuwają brud i złogi tłuszczu ze skóry głowy i z włosów. Często słyszymy nazwy szampon „slesowy”, czy „bezslesowy”. Dla wielu użytkowników nadal niejasne są chemiczne nazwy i skróty, a dodatkową przeszkodę stanowią fałszywe informacje, jakie narosły szczególnie wokół SLS i SLES. Odszyfrujmy zatem składniki myjące szamponów.

Co to jest SLS i SLES?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) to związki powierzchniowo czynne z grupy anionowych, substancje o właściwościach myjących, pianotwórczych i emulgujących. Znacząco ułatwiają łączenie się wody z tłuszczem i brudem. Dzięki temu zanieczyszczenia mogą być łatwo usuwane z powierzchni skóry lub włosów. Szum informacyjny w przestrzeni medialnej wykreował wiele nieprawdziwych informacji, czyli mitów kosmetycznych wokół SLS i SLES.
Oto kilka faktów na ten temat:

  1. SLS i SLES to sole sodowe kwasów, odpowiednio laurylosiarkowego (SLS) i lauryloeterosiarkowego (SLES). Nie tylko nie są zakazane - a przeciwnie, są powszechnie stosowane w szamponach, żelach pod prysznic, kosmetykach do kąpieli, czyli produktach spłukiwanych (tzw. rinse- off), które pozostają na skórze jedynie przez krótki czas. W przypadku szamponów umożliwiają dokładne umycie skóry głowy i włosów, usunięcie sebum oraz depozytu (czyli nadmiaru środków pielęgnujących) z
    włosów.
  2. SLS i SLES to substancje bezpieczne, stosowane w kosmetykach od kilkudziesięciu lat. Bezpieczeństwo ich stosowania nigdy nie budziło wątpliwości Komisji Europejskiej ani instytucji ds. ochrony zdrowia, w tym Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS).
  3. Kosmetyki zawierające SLS lub SLES nie wykazują działania drażniącego skórę, ponieważ występują w kosmetyku w odpowiednim rozcieńczeniu i jednocześnie w układzie z innymi składnikami łagodzącymi, takimi jak betainy, coco glucoside, cocamide MIPA oraz wieloma innymi substancjami dodatkowymi, pojawiającymi się w recepturach i poprawiającymi własności dermatologiczne preparatów.
  4. Profesjonalne szampony produkowane przez firmę Chantal nie zawierają SLS. W większości stosowany jest w SLES (nazwa INCI: Sodium Laureth Sulfate) czyli sól sodowa kwasu lauryloeterosiarkowego – wykazuje działanie łagodniejsze niż SLS. W ofercie są także szampony nie zawierające SLES (Botox Therapy, Protein Therapy, Color Art – techniczny po koloryzacji).
  5. SLS i SLES nie są rakotwórcze. Ta nieprawdziwa informacja jest przykładem „mitu kosmetycznego”, co jest typowym dla internetu zjawiskiem „łańcuszka” w którym kolejni użytkownicy powielają nieprawdziwe i niesprawdzone informacje. Substancje o potwierdzonym działaniu rakotwórczym są klasyfikowane i rejestrowane przez wiele międzynarodowych organizacji, jak WHO (Międzynarodowa Organizacja Zdrowia), IARC (Międzynarodowa Organizacja ds. Badań nad Rakiem), US EPA (Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych). Żadna z tych organizacji nie włączyła SLS ani SLES na listę substancji rakotwórczych.

Substancje łagodzące w szamponach

W recepturach szamponów używa się, o czym wspomniano w punkcie 3, składników o działaniu łagodzącym. Należą do nich:
Cocamidopropyl Betaine: Amfoteryczny związek powierzchniowo czynny, wytwarzany m.in. z oleju kokosowego (stąd inna nazwa: betaina kokosowa). Stosowana głównie w preparatach myjących, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Betaina kokosowa jest łagodna dla skóry i błon śluzowych, łagodzi ewentualne działanie drażniące anionowych związków powierzchniowo czynnych. Jest składnikiem stosowanym głównie w produktach spłukiwanych.
Obecna w każdym szamponie Intensis, Color Art, Basic Care Color Art, Prosalon, Sessio Vege Coctail.
Coco Glucoside: Poliglukozyd pochodny oleju kokosowego. Niejonowy środek powierzchniowo czynny. Substancja hydrofilowa, bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie, bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Łagodzi ewentualne działanie drażniące wywołane przez anionowe związki powierzchniowo czynne. Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów.
Obecna w wielu szamponach: np. Color Art, Intensis Color, Anti-frizz, Volume, Pure, Blond revitalizing, Prosalon Pink Blonde, Argan, Refreshing, Botox therapy, Hot therapy, Protein therapy, Lamelar Therapy, Art Plex.
Cocamide MIPA: Monoizopropanoloamid kwasów oleju kokosowego. Substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Stosowana jako wtórnie natłuszczająca w preparatach myjących. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych ze skóry, dlatego stosuje się substancje wtórnie natłuszczające, które z powodzeniem odbudowują barierę lipidową.
Obecna w szamponach: np. Prosalon Coconut, Vanilla, Milk&Honey, Rice&Tsubaki, Aloe&Pomegranate, Cool Blonde, Milk&Honey, Intensis Moisture, Milk&Honey.

Szampony bez SLES i SLS

Na rynku dostępne są również szampony “bezslesowe”, w których SLES, lub SLS są zastąpione substancjami myjącymi o łagdniejszym działaniu, takimi jak:
Sodium Coco-Sulfate - SCS, czyli Sodium Coco Sulfate to sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego. Jest półsyntetyczną substancją myjącą pochodzenia roślinnego, a konkretnie - anionowym związkiem powierzchniowo-czynnym. W kosmetykach pełni funkcję składnika myjącego i emulgatora. Obecna w szamponach: Prosalon Effect, Lamellar Therapy.
Sodium Lauroyl Sarcosinate, czyli Laurylosarkozynian sodu, anionowy związek powierzchniowo czynny. Składnik myjący o dobrych właściwościach pianotwórczych. Ułatwia usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów. Obecny w szamponach: Protein therapy, Botox therapy, Color Art (techniczny po koloryzacji).
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate - anionowy związek powierzchniowo czynny, pochodny oleju kokosowego. Bardzo łagodna substancja myjąca. Najczęściej stosowana w produktach myjących dla dzieci oraz jako zastępnik siarczanów, np. SLES, SLS. Działa również pianotwórczo i zagęszczająco. Nie podrażnia. Obecna w szamponie Botox therapy, Prosalon Effect, Sessio Vege Coctail, Art Plex.
W zależności od potrzeb można wybrać z oferty szampony z silniejszymi (SLS i SLES) lub łagodniejszymi (SCS) substancjami myjącymi, lub używać ich naprzemiennie.


Inne polecane artykuły:

Lamellar Chantal - Kuracja lamelarna

Kuracja lamelarna dla włosów – jak stosować

Linia Lamellar Therapy marki Prosalon przekonuje efektem – miękkość i sypkość włosów są wyczuwalne już po pierwszym użyciu. Ale trzeba pamiętać, że kondycja włosów jest różna - zależy od genów i od tego, jakim zabiegom są poddawane, jak pielęgnowane; do tego zmienia się w czasie. Poniżej podpowiadamy jak stosować lamelarną kurację dla włosów, aby faktycznie wydobyć efekt tafli.

Jak działa woda lamelarna

Jak działa woda lamelarna

Jak działa woda lamelarna? Niedawno pojawiła się na sklepowych półkach i od razu stała się sprzedażowym hitem podbijając serca konsumentek. Głównie dlatego, że jest to produkt innowacyjny a jego działanie widoczne od razu. Pozwala uzyskać na włosach efekt tafli – nadaje wygładzenie, sypkość i blask. Jak działa woda lamelarna i dlaczego to taka skuteczna formuła?

Diagnostyka colorart

DIAGNOSTYKA PRZED FARBOWANIEM WŁOSÓW

Farbując włosy u fryzjera nie zawsze bywamy pytani o to, kiedy i jaką farbą była wykonywana wcześniejsza koloryzacja, czy włosy były rozjaśniane, jaki jest naturalny kolor włosów i czy mamy wrażliwą skórę głowy. Jeszcze rzadziej wykonywana jest koloryzacja tak zwanego pasma testowego. A szkoda, bo dobra diagnostyka przed farbowaniem włosów i pasmo testowe precyzyjnie określą dalsze kroki i zapewnią pożądany przez klientkę kolor.

Zarezerwuj sobie miejsce


Umów szkolenie stacjonarne, wyjazdowe lub online.

Zadzwoń pod nr 500 278 324

lub napisz email pod jeden ze wskazanych adresów