CZY WŁOSY SIĘ STARZEJĄ?

Katarzyna Kostrzyńska

Na temat starzenia się skóry powiedziano niemal wszystko. Znamy mechanizmy powstawania zmarszczek i wiemy jak im zapobiegać. Jednak starzenie się włosów wciąż postrzegamy tylko w kontekście niechcianej siwizny. Czy to jedyny znak? Otóż nie – włosy starzeją się tak samo jak skóra i cały organizm z wieloma objawami i czynnikami za ten proces odpowiedzialnymi.

Wzrost włosa odbywa się w trzech fazach: pierwsza to anagen – faza wzrostu kiedy jest połączony z mieszkiem włosowym, otrzymuje porcję odżywczych składników, a jego długość może przyrastać. Kolejno mamy katagen – fazę obumierania kiedy włos stopniowo odłącza się od cebulki i wysuwa aż do wypadnięcia. W trzecim etapie (telogen) mieszek włosowy obkurcza się i przechodzi w stan odpoczynku, jest pusty nawet kilka miesięcy. Faza pierwsza jest co prawda najdłuższą, ale niestety z wiekiem zmiany hormonalne zachodzące w organizmie znacznie skracają jej czas a wydłużają fazę odpoczynku. Skutkuje to znacznym przerzedzeniem włosów.

Wspomniane wcześniej siwe włosy związane są z utratą melaniny – naturalnego pigmentu ludzkiego ciała. I choć jego brak oznacza, że włosy zostają pozbawione ochrony przed promieniowaniem UV – przyznajmy, że rzadko przy drogeryjnej półce myślimy o ochronnych sprayach do włosów, bo większym problemem wydaję się siwizna. To właśnie siwe włosy, obok zmarszczek są najbardziej wyraźnym atrybutem starości, zapewne dlatego tak chętnie korzystamy z farb czy to z drogeryjnej półki, czy precyzyjnie dobranych do kondycji włosa koloryzacji w salonie fryzjerskim.

Pomijana w pielęgnacji skóra głowy także zaczyna pracować na zwolnionych obrotach – wydziela mniej ochronnego sebum i na początku posiadaczki przetłuszczającego się skalpu mogą się ucieszyć. Jednak z czasem pozbawiona ochronnej warstewki skóra przesusza się, co wyraźnie pogarsza jej kondycję. Do tego osłabiona mikrocyrkulacja sprawia, że do mieszków włosowych dociera coraz mniej aminokwasów, witamin i minerałów odżywiających komórki. Komórki w strukturze włosa dzielą się wolniej a tempo przyrostu spada z około 10-15 mm do 2-4 mm na miesiąc.
Jeżeli przez całe lata używaliśmy suszarki, prostownicy, nieumiejętnie farbowali bądź rozjaśniali włosy, wystawiali je na bezpośrednie działanie ostrego słońca, wiatru i mrozu to z pewnością razem z siwizną szybko zauważymy wyraźne pogorszenie się tekstury włosa –  mogą stać się szorstkie, matowe i łamliwe.

Zatrzymać te procesy to jak zatrzymać starość – totalnie zrobić tego się nie da. Natomiast z pewnością można je znacznie spowolnić dbając o dobrą kondycję skalpu i samych włókien włosowych. Najważniejszymi działaniami będą te nakierowane na stymulację mieszków włosowych w fazie anagenu a także stymulację mikrokrążenia w skórze głowy.

Zaczynamy od oczyszczania skóry głowy. Nie ma tutaj uniwersalnych kosmetyków, ale jeżeli myjemy głowę codziennie wybierzmy raczej delikatny szampon albo szampon w piance Sessio Green Therapy

Green Therapy delikatny szampon w piance

Raz na jakiś czas warto sięgnąć po te mocniej działające, nawet z niesławnym SLS-em, który jednak oczyści nasze włosy niezwykle skutecznie. Natomiast metoda jest w miarę uniwersalna – unikamy tarcia i szarpania mokrych włosów. I kolejny krok pomijany często z powodu braku czasu – odżywka. Odżywka zamyka łuski włosa chroniąc przed uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi. Jeżeli naprawdę nie mamy na nią czasu wybierzmy lekkie, dwufazowe odżywki bez spłukiwania.

Wychodząc z domu zerkamy w okno, sprawdzając jaka pogoda, ale niewiele z nas kojarzy to wystawieniem włosów na działanie ultrafioletu, zanieczyszczeń typu smog czy spaliny a to właśnie te faktory odpowiadają za stres oksydacyjny. Do tego mamy niskie temperatury, wiatr, słońce, przesuszone od klimatyzacji powietrze – skórę twarzy chronimy, dlaczego więc skąpimy włosom ochronnych preparatów jak choćby Spray do włosów z linii Prosalon Botox Therapy lub Sessio Hair Detox System. To bardzo wygodne produkty, łatwe do nałożenia dzięki formule sprayu i nie wymagające spłukiwania.

Botox Therapy spray ochronny
Hair Detox System Spray z octem owocowym

To oczywiste, że w zabieganym świecie nie mamy czasu na rytuały piękna, jednak oprócz oczyszczania i ochrony włosów i skalpu warto od czasu do czasu zafundować także intensywne odżywianie, nawilżanie oraz dodać trochę wypełniaczy struktury włóknom włosa. Maski bogate w składniki aktywne i pozostawione na włosach do 30 minut nie tylko poprawiają kondycję włosów, ale i pobudzą cebulki do intensywnej pracy. Kolejna grupą produktów są te przeznaczone typowo do skóry głowy – peelingi trychologiczne, wcierki i maski dedykowane stricte do skóry głowy. Oczyszczenie, regulacja sebum i pobudzenie mikrokrążenia zaowocuje lepszym zakotwiczeniem włosa w mieszku włosowym.

Jakie składniki aktywne wybierać chcąc spowolnić starzenie się włosów? Na pewno podobne jak w przypadku skóry twarzy. Kwas hialuronowy, miód, aloes to klasyczne i sprawdzone nawilżacze. Proteiny mleka, jedwabiu, soi a zwłaszcza keratyna, która jest podstawowym budulcem włosa „karmią” włosy. Wszelkie oleje i masła zabezpieczają przed utratą dwóch poprzednich grup składników. To dlatego równowaga między nawilżającymi humektantami, odżywczymi proteinami oraz emolientami tworzącymi na powierzchni warstwę ochronną sprawdzi się najlepiej.

Wybierając kosmetyki do włosów warto pomyśleć o podobnej równowadze, dbając o każdy etap pielęgnacji a będziemy mogły cieszyć się lśniącymi włosami znacznie dłużej.


Inne polecane artykuły:

blask keratyna

PO CO WŁOSOM KERATYNA?

Keratyna jest głównym białkiem ludzkiego ciała. Stanowi 80% suchej masy włosów, paznokci i skóry. Pomyślcie tylko o tej liczbie!

CZY WŁOSY SIĘ STARZEJĄ?

Na temat starzenia się skóry powiedziano niemal wszystko. Znamy mechanizmy powstawania zmarszczek i wiemy jak im zapobiegać. Jednak starzenie się włosów wciąż postrzegamy tylko w kontekście niechcianej siwizny. Czy to jedyny znak? Otóż nie – włosy starzeją się tak samo jak skóra i cały organizm z wieloma objawami i czynnikami za ten proces odpowiedzialnymi.

WŁOSY NA WAKACJACH

Czego przed urlopem szukają kobiety w drogeriach? Na pewno na pierwszym miejscu balsamów z filtrem o różnych faktorach, czy preparatów łagodzących po opalaniu. Coraz częściej szukają też preparatów do ochrony włosów latem.

  • 1
  • 2
tail

Zarezerwuj sobie miejsce


Umów szkolenie stacjonarne, wyjazdowe lub online.

Zadzwoń pod nr 500 278 324

lub napisz email pod jeden ze wskazanych adresów